Det Kongelige Teaters mobile børneunivers ruller i næste uge ind på Rådhuspladsen i Frederikshavn, hvor børn og deres forældre gratis kan gå på opdagelse i en eventyrlig verden.
Børne- og Ungdomsudvalget vedtog onsdag aften, at skolerne får en ekstra fridag i forlængelse juleferien i stedet for Store Bededag.
Sæby Slagteri lukker. Det blev meldt ud torsdag morgen. Det er ubegribeligt og frygteligt for de ansatte og deres familier, siger borgmester Birgit S. Hansen.
Søndag 23. april får Skagen besøg af den lettiske ambassadør i Danmark, Inga Skujina. Hun kommer på besøg for at deltage i koncert med det lettiske kor, Jasminas Koris, og i en reception på det gamle rådhus i Skagen.
Undgå at klikke på linket, hvis du får en sms fra Frederikshavn Kommune. Sms'erne er nemlig falske og kommer ikke fra kommunen.