Sidste år gik prisen Velfærdstalent 2021 til Julia Siksarn Hansen, som er SOSU-assistent og praktikvejleder i Frederikshavn Kommune. Nu er det tid til at PenSam og FOA Ungdom leder efter nye unge velfærdstalenter. Der skal findes 100 nye velfærdstalenter under 36 år, der er med til at gøre en forskel og yder en særlig indsats.
Frederikshavn vil på årets første rigtige sommerdag d. 1. juni hædre lokale frivillige, idrætsfolk og andre ildsjæle ved en stor prisfest. Frem til mandag d. 14. marts er det muligt at indstille kandidater
En ny klimatilpasningsplan er på vej i Frederikshavn Kommune. Byrådet sætter nu en fordebat i gang, der giver borgere, virksomheder, foreninger og andre mulighed for at sende deres forslag til emner, temaer eller konkrete områder, der er sårbare over for klimaændringer.
Glæd dig til vinterferien, hvor Nordjylland bugner af spændende ferieaktiviteter for børnefamilier. Her får du tre anbefalinger til, hvad du kvit og frit kan opleve i Nordjylland.
Du har nu muligheden for at få et indblik i en politibetjents hverdag. Du kan ”møde os” og blive klogere på politiets uddannelser, en karriere i politiskjorten og hverdagen i Nordjyllands Politi.
På årets første sommerdag den 1. juni hædrer Frederikshavn Kommune lokale frivillige, idrætsfolk og ildsjæle ved en stor prisfest. Alle er velkomne til at indstille kandidater frem til mandag den 14. marts 2022.
Den 10. februar 1957 satte den frederikshavnske maskinmester, Johannes Knudsen sit liv på spil for at redde en japansk fisker under en storm. Det er nu 65 år siden, og på dagen blev den danske sømand æret for sin heroiske indsats.
I påsken afholdes et af landet største håndboldstævner, Rødspættecup, og i den forbindelse har butikkerne fået lov til at holde ekstra længe åben til glæde for de mange gæster.
I forbindelse med politiets igangværende efterforskning af det dybt tragiske fund i Dronninglund Storskov, d. 10. februar 2022, søger Nordjyllands Politi nu efter meget præcise oplysninger om den sorte Golfs færden, som politiet efterlyste vidner til sent i går aftes.
Frederikshavn Kommune og Kystdirektoratet igangsætter sandfodring ved Skagen. Inden for de næste uger vil stranden ud mod Kattegat blive tilført 130.000 m3 sand. Det sker for at forhindre at kysten rykker tilbage.