Så er der nyt fra Rema1000 Gærumvej
Så er der nyt fra DK Autoservice v/Leo B Andersen
Så er der nyt fra MENY Gl. Skagensvej
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Onsdag den 9. oktober 2024 kl. 19:30 kan du opleve det danske jazzstjerneskud Nana Rashid, når hun gæster Maskinhallen i Frederikshavn. Med sin unikke stemme og intense musikalske udtryk har hun imponeret både nationalt og internationalt og vundet prisen som Årets Nye Jazznavn ved DMA Jazz.
Så er der nyt fra ARBEJDSMILJØEKSPERTEN
Frederikshavn byder på en række interessante foredrag i de kommende dage. Tidligere kommunaldirektør Mikael Jentsch og historieentusiast Martin Schmidt-Nielsen vil dele deres unikke indsigter, mens museumsformidler Kenneth Kristensen giver os et sjældent indblik i besættelsestiden set gennem tyske øjne.
Vi er glade for at kunne byde ZENZ frederikshavn ApS velkommen som en ny samarbejdspartner, og vi værdsætter deres bidrag til vores mål om at fremme den lokale handel og præsentere de bedste tilbud og leverandører i vores lokalsamfund.
Så er der nyt fra MENY Gl. Skagensvej
Så er der nyt fra Rema1000 Gærumvej
Frederikshavn by har gennemført en stor spørgeskemaundersøgelse, der viser en høj grad af stolthed blandt indbyggerne. Undersøgelsen er et led i projektet 'Frederikshavn DNA', som skal styrke byens udviklingsarbejde.
Frederikshavn Kommune byder på to interessante foredrag tirsdag den 8. oktober 2024. Først vil tidligere kommunaldirektør Mikael Jentsch fortælle om byens udvikling, og senere på aftenen vil bibliotekar Martin Schmidt-Nielsen dykke ned i en dramatisk drabssag fra 1841.
Så er der nyt fra Rema1000 Gærumvej
Kom og dyk ned i historien om Frederikshavns havn, også kendt som Frederiks Havn, Fladstrands havn eller Fladhavn. Denne måned byder Kystmuseet Bangsbo på en spændende fortælling om havnens betydning gennem tiderne, fra stenalderen til nutiden. Arrangementet finder sted tirsdag den 8. oktober 2024 kl. 13:00.