I forbindelse med politiets igangværende efterforskning af det dybt tragiske fund i Dronninglund Storskov, d. 10. februar 2022, søger Nordjyllands Politi nu efter meget præcise oplysninger om den sorte Golfs færden, som politiet efterlyste vidner til sent i går aftes.
Tirsdag aften kl. 19.49 skete der et mindre færdselsuheld på Knudensvej i Frederikshavn. En bilist havde mistet kontrollen over bilen, der påkørte et plankeværk og et elskab. Der viste sig at føreren var påvirket af spiritus. Han blev anholdt og der blev udtaget en blodprøve.
Nordjyllands Politi har i forbindelse med en tyveri-efterforskning hos en mistænkt d. 5. januar 2022 beslaglagt en større mængde af effekter, som politiet mener stammer fra tyveriforhold – og alle disse genstande, mest smykker, ønsker politiet nu at få tilbage i hænderne hos de rette ejerfolk via en efterlysning i offentligheden.