Oplev naturen langs jernbanen i Frederikshavn

dato

Tag med på en spændende naturoplevelse langs jernbanerne i Frederikshavn. Naturvejledning i Frederikshavn Kommune inviterer til to vandreture, hvor du kan opleve den lokale natur og historie. Turene finder sted onsdag den 24. juni og onsdag den 8. juli 2026.

Langs banen til Skagen

Den første tur finder sted onsdag den 24. juni 2026. Vi mødes på Frederikshavn Station kl. 09:30 og tager toget til Jerup. Herfra går vi i roligt tempo til Rimmen. Undervejs vil naturvejleder Bo Storm, der er vokset op i området, dele sin store viden om naturen og menneskene omkring banen. Vi vil blandt andet høre historier om Statsfængslet på Kragskovhede og opleve forskellige naturtyper. Husk at medbringe madpakke og drikkevarer.

Langs banen til Hjørring

Den anden tur er planlagt til onsdag den 8. juli 2026. Vi mødes igen på Frederikshavn Station, men denne gang kl. 09:00. Vi tager toget til Tolne, hvorfra vi går til Kvissel. På denne tur vil vi høre om naturen, menneskene og banen, mens vi bevæger os gennem den smukke natur. Husk også her at medbringe madpakke og drikkevarer.

Praktisk information
Datoer: Onsdag den 24. juni 2026 og onsdag den 8. juli 2026
Tidspunkter: 24. juni kl. 09:30 og 8. juli kl. 09:00
Sted: Frederikshavn Station, Havnepladsen 30, 9900 Frederikshavn
Entré: 75 kr. per tur
Arrangør: Naturvejledning i Frederikshavn Kommune
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler