Oplev den intergalaktiske rejse med HMS Pinafore i Frederikshavn

dato

Frederikshavn Teaterforening inviterer til en uforglemmelig aften med den nye version af Gilbert & Sullivans HMS Pinafore. Den 2. februar 2025 kl. 16:00 kan voksne publikummer opleve det humoristiske mesterværk i Det Musiske Hus.

Figaros og Den Ny Opera, Esbjerg, bringer den anmelderroste opsætning af Gilbert & Sullivans HMS Pinafore tilbage på scenen. For 10 år siden tog de Danmark med storm, og nu er de klar til at præsentere en ny og spændende version.

En morsom og intelligent forestilling

Forestillingen har tidligere fået rosende ord fra anmelderne, der beskrev den som "tåretrillende morsom, men også stærkt imponerende". Latteren rullede allerede fra få minutter inde i 1. akt, og det er intelligent og morsom underholdning for alle aldre.

Fra sejlskib til rumskib

I denne nye version har HMS Pinafore gennemgået en større ombygning og er nu på vej ud i verdensrummet. Publikum kan glæde sig til Gilbert & Sullivans dejlige musik, herunder den velkendte Admiralens vise, der stadig er en del af forestillingen.

Praktiske informationer:
Dato: Søndag 2. februar 2025
Tid: Kl. 16:00
Sted: Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Entré: Entré
Arrangør: Frederikshavn Teaterforening
Målgruppe: Voksne (fra 18 år)
Varighed: 130 min med pause



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook